Laser excimerowy - leczenie wad wzroku - Laser excimerowy - Przyjazny laser

MEDserwis.pl > Laser excimerowy - leczenie wad wzroku >Laser excimerowy - Przyjazny laser

Laser excimerowy - Przyjazny laser

Prawdziwym przełomem w chirurgii refrakcyjnej było zbudowanie w 1975 roku lasera excimerowego. Generuje on wiązkę światła w ultrafioletowym zakresie widma o długości fali 193 nm, która absorbowana w tkance powoduje jej dezintegrację i usunięcie z dokładnością do 0,25 mikrometra (dla porównania – włos ludzki ma grubość około 50 mikrometrów). Promień lasera jest kierowany i precyzyjnie kontrolowany, co umożliwia modelowanie rogówki. Usunięcie cienkiej warstwy tkanki rogówki pozwala na jej spłaszczenie lub uwypuklenie i zmianę siły skupiającej całego układu optycznego oka. Bezpośrednio przed zabiegiem, po znieczuleniu oka, usuwa się mechanicznie nabłonek rogówki, a laser działa na głębsze jej warstwy. Pierwsze zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonała w 1989 roku dr Margaret McDonald w Atlancie (USA). Nową metodę nazwano fotokeratektomią refrakcyjną (PRK – ang. Photorefractive keratectomy). Cały zabieg trwa kilka minut, przy czym emisja promieniowania laserowego w przypadku lasera EC-5000 japońskiej firmy Nidek to tylko kilkadziesiąt sekund, a znacznie dłużej, nawet do kilku minut w przypadku użycia innych laserów.

Gojenie polegające na pokryciu się rogówki nabłonkiem trwa 2 do 3 dni.
W tym okresie oko musi być chronione opatrunkiem a pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe. Zdecydowana poprawa ostrości widzenia następuje tuż po zabiegu, ale całkowitą stabilizację osiąga się po kilku tygodniach.
Fotokeratektomia refrakcyjna okazała się niezwykle skuteczną metodą korekcji krótkowzroczności w zakresie do –8 dioptrii, astygmatyzmu do 2,5 dioptrii i niewielkiego stopnia nadwzroczności. Skuteczność ta sięga 95%-98%, lecz w przypadku większych wad znacznie maleje.

Kolejnym etapem w rozwoju chirurgii refrakcyjnej było wprowadzenie mechanicznego urządzenia zwanego mikrokeratomem. Od 1995 roku zaczęto stosować nową metodę o nazwie LASIK (łac. Laser Assisted In-Situ Keratomileusis), w której usunięcie nabłonka zastąpiono niezwykle precyzyjnym, poziomym nacięciem rogówki i utworzeniem uszypułowanego płatka z jej warstw powierzchniowych.

Płatek zostaje odchylony jedynie na czas działania lasera, po czym powraca na swoje miejsce. Metoda ta pozwoliła wyeliminować naruszenie budowy anatomicznej rogówki oraz poszerzyć zakres korygowanych wad (krótkowzroczności do – 13 dioptrii, nadwzroczności do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii). W okresie pooperacyjnym pacjent nie odczuwa bólu jedynie delikatny dyskomfort trwający kilka godzin. Nie jest zmuszony do noszenia opatrunku, co umożliwia operowanie jednocześnie obu oczu. Uzyskana ostrość wzroku pozwala niemal natychmiast powrócić do codziennych zajęć.

Wprowadzona w 1999 roku metoda LASEK (ang. Laser epithelial keratomileusis) stanowi modyfikację metody PRK. Zamiast usuwania nabłonka (jak w PRK), za pomocą specjalnych narzędzi tworzymy z niego uszypułowany płatek, który tworzy po zabiegu „naturalny opatrunek”. Dzięki temu, u części pacjentów dolegliwości bólowe zmniejszają się. Zakres operowanych wad jest podobny jak w metodzie PRK.

Wszystkie zabiegi laserowe (PRK, LASEK, LASIK) wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Podlegają one jednak pełnym rygorom zabiegów chirurgicznych. Istnieje szereg przeciwwskazań do ich wykonania: wiek poniżej 21 lat, brak stabilizacji wady, jaskra, zaćma, zwyrodnienia rogówki, niedobór wydzielania łez, osobnicza skłonność do blizn, stany zapalne, choroby ogólne takie jak cukrzyca, kolagenozy, ciąża i okres karmienia. Aby wykluczyć je i uniknąć powikłań pooperacyjnych przeprowadza się wnikliwy wywiad z pacjentem i jego bardzo dokładne badanie okulistyczne.
Wysokie koszty zabiegów refrakcyjnych na świecie nie odstraszają pacjentów od ich wykonywania. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku wykonano prawie 1 400 000 zabiegów w 1200 laserowych centrach okulistycznych. Mimo ogromnej popularności tej metody na całym świecie, Polska należy do krajów gdzie laserowa korekcja wad wzroku dopiero zaczyna się rozwijać.

Laserowa korekcja wad wzroku uznana została za najbardziej bezpieczną, efektywną i przewidywalną metodę.

Operacjom metodami PRK, LASEK i LASIK poddało się ponad 6 milionów osób na świecie w prawie 3000 okulistycznych centrach medycznych.
Lasery excimerowe rozpowszechniane są na całym świecie, a ilość pacjentów wzrasta corocznie o około 20%.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4539 [cc_f] => 472 )